Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie działu utrzymania ruchu, a tym samym skutecznie zwiększyć zyski firmy i ograniczyć ponoszone koszty, warto zainteresować się nowoczesnym oprogramowaniem. Jednym z takich rozwiązań jest system CMMS. Co to jest? W jaki sposób może pomóc firmie? Czy warto w niego zainwestować? Odpowiadamy na te pytania poniżej!
System CMMS – co to jest?
System CMMS (Computerized Maintenance Management System) to specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na sprawne zarządzanie utrzymaniem ruchu w zakładach produkcyjnych. W takim systemie znajdują się wszystkie informacje na temat używanych maszyn – daty ich przeglądów, awarii oraz dokumentacja techniczna.
System CMMS ma również dostęp do bazy danych części zamiennych, dzięki czemu w odpowiednim czasie poinformuje o potrzebie zamówienia brakujących elementów – w ten sposób maszyny nie będą musiały mieć niepotrzebnego przestoju w oczekiwaniu na dostawę brakujących części. W systemie CMMS znajdują się również bazy zleceń i pracowników, co pozwala w krótkim czasie przydzielić konkretnym osobom wybrane zadania.
Jak działa system CMMS?
W systemie CMMS wszystkie informacje dotyczące działu utrzymania ruchu zebrane są w jednym miejscu. Dzięki temu dostęp do danych można uzyskać natychmiast. Dokumentacja techniczna maszyn oraz części jest dostępna w wersji elektronicznej. To świetny sposób na oszczędność czasu – pracownicy działu utrzymania ruchu mogą w dowolnym momencie zareagować na powiadomienie z systemu, a tym samym usprawnić działanie firmy.
Dostęp do systemu CMMS można mieć również ze smartfona lub tabletu. W ten sposób kierownik może przydzielić poszczególnym osobom konkretne zadania, które wyświetlą się na ekranie u odpowiedniego pracownika. Dzięki temu nie ma konieczności osobistego przekazywania zadań do wykonania, co pozwala na ich szybsze rozpoczęcie. Co więcej, pracownicy w każdej chwili mogą upewnić się, czego dokładnie dotyczy ich zadanie, co minimalizuje ryzyko pomyłek podczas pracy.
Systemy klasy CMMS mają przejrzyste, intuicyjne interfejsy, w których można szybko odnaleźć konkretne funkcje – wystarczy zaledwie krótkie szkolenie z ich obsługi, aby cały dział utrzymania ruchu nauczył się z nich korzystać.
Jakie funkcje ma system CMMS?
System utrzymania ruchu CMMS pozwala m.in. na:
- prewencyjne utrzymanie ruchu – planowanie prac konserwacyjnych pozwoli utrzymać używane maszyny w dobrym stanie, a tym samym zminimalizować ryzyko ich awarii. System CMMS łączy wszystkie dostępne dane na temat maszyn (ich dokumentację techniczną, daty przeglądów oraz awarii) i na tej podstawie szacuje, kiedy powinna zostać wymieniona konkretna część albo kiedy konieczne będzie wykonanie przeglądu. Pozwala to na terminową konserwację urządzenia oraz uniknięcie poważniejszych uszkodzeń, które mogłyby doprowadzić do długotrwałych przestojów w pracy;
- delegowanie i nadzorowanie zadań pracowników – w systemie CMMS kierownik działu utrzymania ruchu ma dostęp do wszystkich zadań do wykonania oraz do listy pracowników. W ten sposób może sprawnie przydzielić każdemu z nich konkretne czynności. Po otrzymaniu polecenia pracownik może natychmiast zapoznać się z nim w swoim urządzeniu. Co więcej, kierownik w dowolnym momencie ma możliwość przekonania się, na jakim etapie jest każde z przydzielonych zadań. Nie musi w tym celu udawać się do stanowiska pracy konkretnego pracownika (np. na drugi koniec hali produkcyjnej) – podgląd postępów prac dostępny jest po wykonaniu zaledwie kilku kliknięć;
- łatwe wyszukiwanie informacji – w systemie CMMS zbierane są wszystkie dane dotyczące działu utrzymania ruchu, a dodatkowo odnalezienie konkretnej informacji wspomagają zaawansowane mechanizmy wyszukiwania i sortowania. Wystarczy zaledwie kilka sekund, aby np. przekonać się, jaka była liczba awarii konkretnej maszyny w wybranym zakresie czasowym. Systemy CMMS pozwalają również na sporządzanie przejrzystych raportów, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie zmian w dziale utrzymania ruchu, które pozwolą na jego jeszcze sprawniejsze funkcjonowanie;
- zamawianie części zamiennych – system CMMS może posiadać moduł magazynu części zamiennych i dzięki temu w odpowiednim momencie informować, kiedy należy złożyć zamówienie na nowe elementy. W ten sposób można zyskać pewność, że w firmie nigdy nie zabraknie koniecznych części, co pozwoli na sprawne serwisowanie maszyn i brak przestojów.
Jakie są korzyści z wdrożenia systemu CMMS w firmie?
Wprowadzenie systemu CMMS to szereg korzyści, z których najpopularniejsze to:
- utrzymanie stałej produkcji – każda wyłączona z użytkowania maszyna sprawia, że wydajność produkcji spada. Przez to może okazać się, że terminowe wykonanie podjętego zlecenia i dostarczenie odpowiedniej liczby produktów jest niemożliwe. Taki brak dotrzymania terminu może wiązać się z nałożeniem kary i utratą renomy firmy. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wdrożyć system CMMS – z jego pomocą można skutecznie zadbać, żeby maszyny podlegały regularnym przeglądom, a także, aby ich części były wymieniane na czas. Dzięki temu nie spowodują przestoju w najmniej oczekiwanym momencie, jak również jeden zużyty element nie doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń, które mogłyby wygenerować większe koszty naprawy;
- sprawne zarządzanie personelem – w firmie, w której nie korzysta się z systemu CMMS kierownik działu utrzymania ruchu na początku zmiany musi informować każdego pracownika po kolei, jaki będzie jego dzisiejszy zakres zadań. Oznacza to konieczność osobistego udawania się np. do biura kierownika, a często także oczekiwanie w kolejce na uzyskanie niezbędnych informacji. Taki sposób działania sprawia, że każdego dnia traci się wiele cennych minut, które można przeznaczyć na inne czynności – kierownik mógłby w tym czasie zająć się przeglądaniem raportów funkcjonowania działu i w ten sposób wprowadzać usprawnienia, a pracownicy szybciej rozpoczynaliby wykonywanie zadań. Takie sprawne funkcjonowanie działu utrzymania ruchu możliwe jest jedynie z systemem CMMS;
- podejmowanie lepszych decyzji z pomocą szczegółowych raportów – wystarczy wygenerować odpowiedni raport i na tej podstawie podjąć najlepsze decyzje, dzięki którym przedsiębiorstwo ograniczy koszty i zwiększy osiągane zyski. Bez korzystania z analiz systemu CMMS można by podjąć nie w pełni optymalne decyzje;
- szybsze wyszukiwanie informacji – podczas wdrażania systemu CMMS cała dostępna dokumentacja papierowa może być przekształcona w cyfrową, dzięki czemu każdy dokument dostępny jest w zaledwie kilka sekund. Nie ma już potrzeby ręcznego przeszukiwania papierowych dokumentów, na co zazwyczaj potrzeba sporo czasu. Co więcej, podczas ręcznego przeszukiwania dokumentacji technicznej istnieje wyższe ryzyko pominięcia kluczowej informacji, o czym nie ma mowy w przypadku systemu CMMS;
- niższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa – dzięki wszystkim przedstawionym wyżej korzyściom można znacznie zmniejszyć koszty ponoszone na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Unikanie kar za nieterminową realizację zleceń, ograniczanie godzin, w trakcie których pracownicy nie zajmują się wykonywaniem zadań, znajdowanie punktów zapalnych firmy i ich likwidowanie – wszystkie te działania pozwolą ograniczyć wydatki i zmaksymalizować zyski przedsiębiorstwa.
To jedynie podstawowe korzyści, jakie można uzyskać z systemem CMMS. Pozostałe benefity będą zależały przede wszystkim od rodzaju wybranego oprogramowania i jego wersji – niektóre opcje mają bowiem więcej funkcjonalności niż inne. Jednak nawet podstawowa wersja programu CMMS sprawi, że firma będzie działa znacznie sprawniej.
Sprawdzony system SUR-FBD CMMS
System SUR-FBD CMMS oferuje wszystkie przedstawione powyżej korzyści i znacznie więcej! W naszym programie można odwzorować strukturę firmy w formie drzewa, co pozwoli na sprawne zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Dostępny jest również System Ostrzegania, który stale pilnuje ważnych informacji (takich jak stany liczników, przeglądy, stany magazynowe) i w odpowiednim momencie powiadamia użytkownika o konieczności podjęcia działania. Co więcej, nasz system CMMS błyskawicznie tworzy wykresy Pareto, dzięki którym można na bieżąco analizować punkty zapalne firmy. Zapraszamy do kontaktu, a z chęcią opowiemy o szczegółach naszej oferty!
FAQ:
- CMMS – co to znaczy?
CMMS to skrót od Computerized Maintenance Management System, co można przetłumaczyć jako „skomputeryzowany system zarządzania utrzymaniem ruchu”. W Polsce używa się jednak nazwy „system CMMS” albo „system utrzymania ruchu”.
- Dlaczego warto wprowadzić system CMMS do przedsiębiorstwa?
System CMMS znacznie poprawi funkcjonowanie każdego działu utrzymania ruchu – pozwoli zapobiegać usterkom maszyn i tym samym utrzymać ciągłość produkcji, a także usprawni przydzielanie zadań pracownikom i kontrolowanie ich wykonania. Dzięki temu programowi można też przekonać się, pod jakim względem firma nie działa optymalnie i wprowadzić zmiany.
- Czy obsługa systemu CMMS jest trudna?
Oprogramowanie CMMS jest bardzo wygodne w użytkowaniu – ma czytelny, intuicyjny interfejs, a także można z niego korzystać zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Wystarczy zainstalować w tym celu aplikację. Obsługa systemu CMMS po uprzednim szkoleniu nie sprawia żadnych trudności.